sobota, 6 czerwca 2020

Lubuskie: Okolice Zielonej Góry. Piękny Łagów nad jeziorami i z zamkiem [ZDJĘCIA]

Kiedy znajomi dowiedzieli się, że biorę udział w akcji 16 polskich blogerów #PodrozujDoTutaj, jako kierunek północny, w okolicach Zielonej Góry, zgodnie wskazali: Łagów! Jedziemy zatem do Łagowa, to naprawdę bardzo urokliwa i klimatyczna miejscowość. Dotrzemy tam w niecałą godzinę. Jeśli mamy więcej czasu, po drodze zobaczymy sporo atrakcji! #KrokOdZielonejGóry 

Łagów. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]

Łagów. Fot. Jolanta Paczkowska

Krótkie przypomnienie na temat 
#PodrozujDoTutaj:
Pandemia koronawirusa spowodowała, że najbliższe wakacje spędzimy raczej w Polsce, stąd pomysł polskich blogerów podróżniczych, aby pokazać Wam ciekawe miejsca w naszym kraju właśnie, w 16 województwach.


Założeniem akcji jest pokazanie atrakcji (niekoniecznie najpopularniejszych) w wybranym dużym mieście w danym województwie oraz kilku interesujących miejsc w okolicy, w różnych kierunkach świata, w promieniu około 50 kilometrów od tego miasta, do których łatwo dojechać samochodem w czasie jednej godziny. Mam zaszczyt reprezentować województwo lubuskie i Zieloną Górę. 

Lista blogerów biorących udział w akcji #PodrozujDoTutaj:
🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳🌲🌳

LAS ODRZAŃSKI
Czy Łagów to najlepsza propozycja? Cóż, to zależy dla kogo. Dla kogoś, kto pierwszy raz przyjeżdża w Lubuskie i mamy mu pokazać to, co najpiękniejsze, prawdopodobnie tak. Pozostaje pytanie, czy może jednak w obecnych czasach nie byłyby lepsze miejsca mniej znane i uczęszczane. Takie proponuje Wam inny lubuski bloger, Jacek Barczyński, który w okolicach Zielonej Góry poleca Las Odrzański, do którego dotrzemy przez Zawadę, Krępę, Łężycę. Świetny pomysł dla rowerzystów. Zresztą zobaczcie sami: [ZDJĘCIA] 

Godne uwagi są też pomnikowe dęby  [ZDJĘCIA]. 

#KrokOdZielonejGóry #LubLubuskie #PolskiUrokówOdkrywanie #podróże #okoliceZielonejGóry #turystykalubuska #wspieramturystykę #Lubuskieaktywnie #LubuskieJestNaZachodzie #wakacje2020 #lato2020 #podróże2020 #turystyka2020 #okoliceZielonejGóry


CIGACICE
My jedziemy dalej. Musimy pokonać most na Odrze w Cigacicach, ciekawej miejscowości, którą ja wspominam najchętniej jako miejsce wyprawy… do Australii (widowiska historycznego "Emigracja z Klępska do Australii w 1838" ). Więcej TUTAJ.

Cigacice. Widowisko historyczne "Emigracja z Klępska do Australii w 1838". Fot. Jolanta Paczkowska

Maria Dolczewska, inna lubuska blogerka, pokazuje pięknie Cigacice jako wieś z widokiem na Zieloną Górę [ZDJĘCIA]. 

Jacek Barczyński poleca wyprawę w ten rejon, by zobaczyć dawne umocnienia Oderstellung w Leśnej Górze (pod linkiem jest mapka i [ZDJĘCIA]), coś dla miłośników historii, zgłębiania wiedzy na temat przełamania Odry w okolicach Cigacic 29 stycznia 1945. 


SULECHÓW
Warto zatrzymać się choć na chwilę w Sulechowie. Zobaczyć np. dawną świątynię protestancką, która po odrestaurowaniu została przeznaczona na cele kulturalne - mieści się w niej sala widowskowo-koncertowa Sulechowskiego Domu Kultury im. Fryderyka Chopina. Więcej o mieście i jego atrakcjach pisałam TUTAJ.


Sulechów, SDK. Fot. Jolanta Paczkowska

Maria Dolczewska
 prezentuje Sulechów jako miasto morwy białej [ZDJĘCIA].

Ruszamy dalej na północ, jedziemy wygodnie, S3.  

KALSK
W Kalsku, gdzie mieści się Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, odbywają się liczne kiermasze i targi ogrodnicze, rolnicze. Można się tu zaopatrzyć we wszystko, co dobre, smaczne, przydatne…Najlepsze są zawsze produkty z lokalnych jezior, lasów, od lokalnych gospodarzy. Komu rybkę, komu? Fot. Jolanta Paczkowska


ŚWIEBODZIN
Miasto wielu osobom kojarzy się z Czesławem Niemenem, który ma tutaj na bardzo ładnym rynku [ZDJĘCIA] swoją ławeczkę, zdjęcia niestety nie zrobiłam, bo sympatycy tego wielkiego piosenkarza i kompozytora przysiedli na dłużej, może innym razem. 

Ale także z 
Figurą Chrystusa Króla Wszechświata [ZDJĘCIA] 

Największa na świecie Figura Chrystusa Króla Wszechświata – 36-metrowa, widoczna z kilku kilometrów, obejrzeć ją też można z krajowej trójki, ale przód figury widoczny jest od strony miasta.
Świebodzin. Figura Chrystusa Króla Wszechświata. Fot. Jolanta Paczkowska

MOSTKI
Mostki to wieś w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza, przy drodze krajowej nr 92. Jest tutaj niemałe już mini zoo - spora atrakcja nie tylko dla dzieci. Przy stacji paliw Port 2000, około 10 km za Świebodzinem, w kierunku granicy polsko-niemieckiej. [ZDJĘCIA]


ŁAGÓW
Jest i cel naszej podróży: wieś w powiecie świebodzińskim, jedna z piękniejszych miejscowości w Lubuskiem [ZDJĘCIA].


Znajduje się w centrum malowniczego Łagowskiego Parku Krajobrazowego, w głębokiej rynnie jeziornej wijącej się na kształt rzeki, wśród lesistych wzgórz. Najwyższe ze wzgórz - góra Bukowiec (227 m n.p.m.) - wznosi się nad Jeziorem Trześniowskim. Najstarsza część wsi (XIII w.) leży na przesmyku między dwoma jeziorami [ZDJĘCIA] . Nad nimi góruje masyw zamku z XIV w. - kiedyś siedziba komandorii rycerskiego zakonu Joannitów, dziś hotel turystyczny.  

Łagów. Kawiarnia w zamku. Fot. Jolanta Paczkowska


Po udanym dniu wracamy do Zielonej Góry, by obmyślać plan następnej podróży #KrokOdZielonejGóry.  Zostały nam okolice Zielonej Góry na południe i zachód. Do zobaczenia! 😊


4 komentarze:

  1. Łagów nazywany jest Perłą Ziemii Lubuskiej. Cenie go za przejrzyście czystą wodę, po której można pływać np. rowerami wodnymi całymi dniami oraz otaczającą zieleń- piękne lasy,a wśród nich przyjemne do spacerowania ścieżki. Są też wyznaczone miejsca dla amatorów kąpieli,nurkowania- jedno z lepszych miejsc w Polsce, spora baza noclegowa i usługowa. Do tego ciekawy zamek z wieżą widokową, dzięki której obejrzymy sobie okolicę- widok robi wrażenie. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych, choć niejeden dorosły zachwyci się również, niedawno w okolicy (ok. 15 km) otworzono wielki park rozrywki z postaciami z bajek. Także nawet przy niesprzyjającej pogodzie jest co robić. Bardzo polecam, bo Łagów ma swój niepowtarzalny urok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Łagów wygląda przepięknie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję, Łagów może oczarować. :)

    OdpowiedzUsuń