niedziela, 14 czerwca 2020

Lubuskie: Zielona Góra - miasto znane z wina, żużla i czego jeszcze? [ZDJĘCIA]

#PodrozujDoTutaj - doradza 16 polskich blogerów. Dokąd? Ja mówię do Zielonej Góry - jednej z dwóch lubuskich stolic. Tylko czy łatwo pokazać atrakcje i okolice Zielonej Góry tak, aby nie było nudno, a jednocześnie tak, żeby zachęcić do przyjazdu tych, którzy przybędą tu po raz pierwszy? Niełatwo! Ale spróbuję pogodzić wszystkie gusta i potrzeby. No to do dzieła!

Zielona Góra. Stary Rynek i Ratusz. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]
Gdyby się zdarzyło, że ktoś o naszej ogólnopolskiej akcji #PodrozujDoTutaj jeszcze nie słyszał, to zapraszam na naszą stronę, prosimy korzystać i dzielić się z innymi. :)
Znajdziecie tu przewodniki po 16 dużych miastach i ich okolicach we wszystkich polskich województwach, niektóre jeszcze są na etapie kompletowania materiałów (w tym moje), do końca miesiąca na pewno znajdziecie tu wszystko. Zapraszamy!


Zielona Góra powoli przygotowuje się do obchodów 800-lecia. Miasto prawa miejskie otrzymało w 1323, zaraz po Kożuchowie [ZDJĘCIA], ale pierwsza kronikarska wzmianka o nim pojawiła się rok wcześniej.
Wielu osobom kojarzy się z winnicami, winem i Winobraniem. I słusznie. Wrócimy jeszcze do tego. Zaczynamy od starówki.


STARÓWKA 

Miasto na szczęście nie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, dlatego dziś możemy oglądać Stary Rynek (zbudowany na planie prostokąta) z ratuszem z XVI w. w centrum. 

Zielona Góra. Konkatedra św. Jadwigi - najstarszy budynek Zielonej Góry. Jej początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. Fot. Jolanta Paczkowska

Zielona Góra. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (XVIII w.), nieopodal Starego Rynku. Fot. Jolanta Paczkowska 

Zielona Góra. Wieża Łaziebna z XV w. A na niej jeden z zielonogórskich bachusików: Odpadek. Fot. Jolanta Paczkowska

Zielona Góra. Rzeźba Winiarki autorstwa Haliny Kozłowskiej-Bodek - jeden z najważniejszych symboli miasta - stoi na skwerze przy ulicach Sobieskiego i Jedności, w pobliżu Sądu Okręgowego. Fot. Jolanta Paczkowska
Co roku jesienią miasto organizuje Winobranie, najgłośniej zawsze jest o słynnym korowodzie, który przechodzi ulicami miasta. Zobacz jeden z nich [ZDJĘCIA]

 
PALMIARNIA

Jest wizytówką miasta. Zbudowany na szczycie Wzgórza Winnego piękny, przeszklony obiekt znajduje się w tym miejscu od 1956 roku. Podziwiać w nim można około 200 gatunków roślin, głównie egzotycznych, tropikalnych. Jest też basen z żółwiami wodnymi oraz akwaria z tropikalnymi rybami. W 1961 uruchomiono tutaj kawiarnię, a potem reprezentacyjną restaurację, której nadano nazwę Palmiarnia właśnie.
Obiekt 
przebudowano w 2007 roku dla króla - najwyższego w Polsce daktylowca kanaryjskiego (12 m) - który zaczął  po prostu przebijać szklany dach budynku…To chyba jedyny tego typu lokal w Europie, w którym w otoczeniu tylu roślin można spędzić miło czas na balach, koncertach, targach, pokazach, konferencjach…

Zielona Góra. Palmiarnia widziana z alei Konstytucji 3 Maja.  Fot. Jolanta Paczkowska 

Zielona Góra. Palmiarnia. Król daktylowiec kanaryjski podziwiany z różnych poziomów Palmiarni. Fot. Jolanta Paczkowska

✅ 
OGRÓD BOTANICZNY I MINI ZOO

Zielona Góra. Ogród Botaniczny. Fot. Jolanta Paczkowska


✅ ŻUŻEL I FALUBAZ

Wielu fanów żużla kojarzy Zieloną Górę przede wszystkim z Falubazem - polskim klubem żużlowym, 7-krotnym mistrzem Polski. Dumni zielonogórzanie chętnie kibicują swoim zawodnikom. 

Zielona Góra, stadion żużlowy. Fot. Jolanta Paczkowska


Zielona Góra od 2015 roku (czyli od chwili połączenia z Gminą Zielona Góra) zamieszkiwana jest przez ponad 140 tys. mieszkańców. I tu nam się relacja poszerza o dawne przyległe wsie, do których należą np.: 

✅ PRZYLEP

Lotnisko sportowe Aeroklubu Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA] znajduje się w Przylepie, 10 minut samochodem na północ od centrum Zielonej Góry. Swoją siedzibę ma tu Lotniczy Oddział Straży Granicznej. Tutaj też znajduje się baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tutaj odbywają się widowiskowe zawody, np. śmigłowcowe: 
Przylep, w okolicach Zielonej Góry. Zawody międzynarodowe Polish Open Helicopter Cup. Fot. Jolanta Paczkowska 
✅ OCHLA

Muzeum Etnograficzne (skansen) w Ochli [ZDJĘCIA], 10 minut samochodem na południe od centrum Zielonej Góry (ale jest też wygodna ścieżka rowerowa), cieszy się wśród zielonogórzan i nie tylko bardzo dużym zainteresowaniem. 

Ochla. Muzeum Etnograficzne. Dom Winiarza, Fot. Jolanta Paczkowska

Tutaj przez cały rok można oglądać eksponaty w działach budownictwa ludowego, kultury technicznej, strojów i tkanin oraz sztuki, tu również odbywają się liczne imprezy. Kilka przykładów: 

Piknik zielonoświątkowy [ZDJĘCIA]
Oblicza Tradycji. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Ochli [ZDJĘCIA]
U progu jesieni - z kukurydzą i lnem w roli głównej [ZDJĘCIA]
Wesele Bukowińskie [ZDJĘCIA]
Bitwa podczas Małego Potopu [ZDJĘCIA]
Lubuskie kulinaria przyciągnęły do skansenu tłumy [ZDJĘCIA]🍇🍇🍷🍷🍇🍇🍷🍷🍇🍇🍷🍷🍇🍇🍷🍷🍇🍇🍷🍷


W tym miejscu kończę prezentację dla Turystów nie znających bliżej Zielonej Góry, dalej będzie trochę ciekawostek od innych lubuskich blogerów na temat mniej znanych zakątków powiększonego nieco miasta.
Park Piastowski [ZDJĘCIA]
Park Tysiąclecia [ZDJĘCIA]
Ochla - wieś z dwoma pałacami [ZDJĘCIA]
Rezerwat przyrody Zimna Woda [ZDJĘCIA]
Młyny na Pustelniku [ZDJĘCIA] 
Stawy na Pustelniku [ZDJĘCIA]

Zielonym Szlakiem Nordic Walking "Jagodowych Wzgórz" [ZDJĘCIA]
Więcej o Zielonej Górze jako jednej z dwóch lubuskich stolic pisałam tutaj [ZDJĘCIA]. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza