niedziela, 7 czerwca 2020

Lubuskie: Okolice Zielonej Góry. Drzonów – Lubuskie Muzeum Wojskowe [ZDJĘCIA]

#KrokOdZielonejGóry, na zachód od lubuskiej stolicy, jest wieś Drzonów, a w niej w zespole pałacowo-parkowym Lubuskie Muzeum Wojskowe. Dotrzemy tam w 20 minut, mamy więc sporo czasu, by zobaczyć jeszcze inne atrakcje w okolicy. #PodrozujDoTutaj.

Drzonów. Lubuskie Muzeum Wojskowe. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]

Drzonów. Lubuskie Muzeum Wojskowe, interesujące o każdej porze roku. Fot. Jolanta Paczkowska 
WILKANOWO
Znana już Wam zielonogórska blogerka Maria Dolczewska proponuje w podróży do Drzonowa zatrzymać się w Wilkanowie. „Za strumykiem Pustelnik i siedmioma pagórkami, na Górze Wilkanowskiej  stoi wieża. Przed wojną nazywała się  Wieża Bismarcka, a teraz to Wieża Wilkanowska”[ZDJĘCIA]. Należy do Nadleśnictwa Zielona Góra i pełni rolę wieży przeciwpożarowej i punktu obserwacyjnego.

Natomiast bloger Jacek Barczyński odkrywa przed nami wilkanowską ciekawostkę związaną z meteorytem [ZDJĘCIA]: „W poniedziałek, 22 marca 1841 roku w rejonie wsi Wilkanowo – Słone – Radomia spadł meteoryt „Wilkanówko”. Było około godz. 15:30, gdy rolnicy pracujący w polu niedaleko dzisiejszej Radomii, usłyszeli trzy „grzmoty”, donośny świst w powietrzu i odgłos czegoś ciężkiego spadającego z nieba. Huk słychać było nie tylko w okolicznych wioskach, czy Zielonej Górze, ale również w Nowej Soli, a nawet w odległym o 40 km Żaganiu”.

ŚWIDNICA
Jedziemy dalej, do wsi Świdnica. Polecam tutaj wizytę w renesansowym pałacu, siedzibie Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza [ZDJĘCIA]Świdnica. Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Fot. Jolanta Paczkowska

Świdnica. Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Fot. Jolanta Paczkowska

Jacek Barczyński radzi natomiast zobaczyć tutaj dwa bunkry w lesie [ZDJĘCIA]: „Dwadzieścia metrów średnicy, wysokość piętnaście metrów, grubość murów nawet 1,8 m, a w części szczytowej ponad 2 m. Schron podzielony jest na pięć kondygnacji. Ten, który odwiedzamy w lesie ma dach płaski, przystosowany do maskowania zielenią. Drugi obiekt, ma dach stożkowy, który na szczycie maskowano sianem. Z wysokości miał wyglądać jak gigantyczny stóg siana”.


#KrokOdZielonejGóry #LubLubuskie #PolskiUrokówOdkrywanie #podróże #okoliceZielonejGóry #turystykalubuska #wspieramturystykę #Lubuskieaktywnie #LubuskieJestNaZachodzie #wakacje2020 #lato2020 #podróże2020 #turystyka2020 #okoliceZielonejGóry

LETNICA
Warto zjechać nieco z drogi, by zajrzeć do ciekawej wsi Letnica. Znajduje się tu poewangelicki Zbór, w którym odbywają się często fascynujące spotkania z interesującymi ludźmi, np. kina.

Letnica. Powstaje interesująca fontanna. Fot. Jolanta Paczkowska
Letnica. Zbór, miejsce interesujących wydarzeń kulturalnych. Fot. Jolanta Paczkowska

Spotkanie z reżyserem Sylwestrem Chęcińskim [ZDJĘCIA]

Spotkanie z reżyserem Jerzym Hoffmanem [ZDJĘCIA]
Spotkanie z aktorem Januszem Gajosem [ZDJĘCIA]DRZONÓW
No i teraz główny cel naszej podróży: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, jedyna historyczno-wojskowa placówka muzealna na terenie Środkowego Nadodrza i jedna z największych w Polsce [ZDJĘCIA] 
  Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od wyrazu drzon (dreń).
 Siedziba to założenie parkowo-pałacowe z XIX w. Do 1945 - rezydencja szlachecka. Po II wojnie światowej znajdowały się tu szkoła, potem biura i magazyny PGR, a po opuszczeniu – Muzeum.
 Do Muzeum przybywają różne znane osobistości. W 1998 odwiedził je Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie (zginął w 2010 w katastrofie pod Smoleńskiem).
 Muzeum posiada jedną z największych w kraju ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego.
 Część eksponatów jest sprawna technicznie, podczas muzealnych wydarzeń można je zobaczyć w pokazach dynamicznych. Są to czołg T-72, wyrzutnia i stacja naprowadzania rakiet systemu Krug, transporter opancerzony BTR-152, samochód terenowy UAZ-469.
 W zbiorach jest niemiecka haubica Le F H 18 kal. 10,5 cm z okresu II w. św., często widywana w starych polskich filmach, np. w serialu „Czterej pancerni i pies”. Ponadto kilka pojazdów, których sylwetki znane są z serialu (choć to nie te same egzemplarze) - czołg T-34-85 taki sam jak słynny Rudy 102, samochód ciężarowy Studebacker US 6 (taki, jak ciężarówka Wichury), czy transporter BTR-152. Takie transportery często w serialu "udawały" niemieckie pojazdy pancerne.
 W budynku jest sala kobiety-żołnierze. Pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona kobietom walczącym na frontach II wojny światowej. Jest tu np. mundur Ryszardy Hanin, znanej aktorki teatralnej i filmowej.
 Muzeum było prekursorem w regionie w organizacji nocy muzeów, często odbywają się tutaj różne ciekawe wydarzenia, organizowane z myślą o atrakcyjności dla małych i dużych. Dwa przykładowe to:

Festyn z okazji Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]


Piknik Rycerski [ZDJĘCIA]


 W 2000 instytucja została wyróżniona w konkursie Sybilla za najciekawsze wydarzenie muzealne roku 1999 (to najważniejsza w kraju nagroda za muzealne dokonania).
  Na facebookowej stronie Muzeum można śledzić ciekawostki w albumie „Eksponat miesiąca”. 


LEŚNIÓW WIELKI
Właściwie po co wracać do Zielonej Góry tą samą drogą? Może lepiej odbić na północ, zatrzymać się w Leśniowie Wielkim - tak przynajmniej radzi Jacek Barczyński - by zobaczyć „wiatrak stojący na wzgórzu [ZDJĘCIA], na skraju wsi, w kierunku Krosna Odrzańskiego. Jedyny zachowany na terenie powiatu zielonogórskiego wiatrak, z początku XIX w”. 

Po udanym dniu wracamy do Zielonej Góry, by obmyślać plan następnej podróży #KrokOdZielonejGóry. Zostały nam okolice Zielonej Góry na południe od miasta, no i sama Zielona Góra. Do zobaczenia! 😊

2 komentarze:

  1. Lubuskie muzeum wojskowe wygląda interesująco :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące są tutaj także cykliczne wystawy i imprezy. :)

    OdpowiedzUsuń