niedziela, 24 maja 2020

Lubuskie: Okolice Zielonej Góry. Kierunek północny zachód: Gryżyński Park Krajobrazowy [ZDJĘCIA]

Mamy w Lubuskiem dwa parki narodowe: Drawieński Park Narodowy i Ujście Warty, obydwa niezbyt blisko Zielonej Góry. Ale w naszym województwie jest też sześć parków krajobrazowych. W okolicach Zielonej Góry jest jeden z najmniejszych takich parków w Polsce – Gryżyński Park Krajobrazowy. #KrokOdZielonejGóry 

Gryżyński Park Krajobrazowy niemal w 87% stanowią lasy. Fot. Jolanta Paczkowska

Według pierwotnego planu wcale w naszej akcji #PodrozujDoTutaj nie chciałam  obierać dodatkowego kierunku - na północny zachód od Zielonej Góry - ale zainspirowało mnie do tego dzisiejsze święto: Europejski Dzień Parków Narodowych. Tak więc spontanicznie - wędrujemy! 

ZOBACZ: MAPKA LUBUSKICH PARKÓW

GRYŻYNA 
 Zaciekawiła mnie etymologia nazwy Gryżyna i ku niemałemu zaskoczeniu odkryłam (W: „Słownictwo polszczyzny gwarowej na Brasławszczyźnie”, Janusz Rieger), że jego odpowiednikiem jest słowo brukiew. 

Park położony jest na terenie czterech gmin: Bytnica, Krosno Odrzańskie, Skąpe, Czerwieńsk. Utworzono go dla ochrony obszarów rynny polodowcowej cechującej się bardzo dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu. Na terenie Parku są liczne małe jeziora, a niemal 87% jego powierzchni zajmują lasy.

✅ Nie byłam niestety w Gryżynie, a jest tam ładny pałac (dawniej dwór myśliwski) i romantyczny park ze stawami. Obecnie, jak czytam, w budynku jest prywatny pensjonat. Podobno najciekawsza część Parku znajduje się pomiędzy wsiami Gryżyna i Grabin. Na terenie Nadleśnictwa Bytnica wyznaczona jest ścieżka edukacyjna Gryżyńskie Uroczyska [MAPKA] Od dziś w planach!


 U innych lubuskich blogerów zobaczycie szczegółowe informacje i zdjęcia z tego uroczego zakątka w Lubuskiem, np. u Jacka Barczyńskiego, w  Rowerem na Rympał [ZDJĘCIA]

 TUTAJ zobaczycie jeszcze więcej praktycznych informacji na temat Parku.

 A najlepiej wybierzcie się na spacer do Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego razem z zielonogórskimi przewodnikami i blogerami:
Anią i Grzesiem. U nich znajdziecie bardzo dokładne opisy tras, mapki, zobaczcie koniecznie TUTAJ.

BYTNICA 
Byłam natomiast w nieodległej Bytnicy [ZDJĘCIA], wsi w powiecie krośnieńskim, która leży pomiędzy jeziorami Kokno i Bytnickim. Na Festiwalu Kultury Łowieckiej.

Bytnica. Fot. Jolanta Paczkowska
KROSNO ODRZAŃSKIE
✅ Z Gryżyny i Bytnicy można wracać do Zielonej Góry przez 
Krosno Odrzańskie [ZDJĘCIA], 
(kierując się na południowy zachód). 

✅ Amatorzy wypoczynku nad wodą mogą też zajechać do Łochowic nad jezioro Glibiel [ZDJĘCIA] (jedno z najczystszych).


W Krośnie Odrzańskim koniecznie trzeba zobaczyć 
Zamek Piastowski [ZDJĘCIA], siedzibę muzeum.Krosno Odrzańskie. Zamek Piastowski. Fot. Jolanta Paczkowska

NIESULICE
Możemy też wracać tą samą drogą i w miejscowości Rokitnica odbić jeszcze 6 km na północ i zajrzeć nad urocze jezioro Niesłysz [ZDJĘCIA]
 w Niesulicach.
Jedno z najpiękniejszych jezior lubuskich, z licznymi półwyspami i zatokami, z trzema wyspami. 


Jezioro Niesłysz. Fot. Jolanta Paczkowska


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza