czwartek, 21 maja 2020

Lubuskie: Okolice Zielonej Góry. Kierunek wschód: Bojadła i dalej - Jezioro Sławskie [ZDJĘCIA]

#PodróżujDoTutaj 😊 #KrokOdZielonejGóry. Zaczynamy wielkie Lubuskie podróżowanie! Jesteśmy w Zielonej Górze i startujemy w okolice, bo pogoda sprzyja. Wybieramy miejsca najdalej godzinę drogi od miasta. Czy Zielona Góra ma blisko do nadmorskich atrakcji? Blisko, nawet… niecałą godzinę drogi samochodem. Jeśli przyjmiemy, że morze kojarzy nam się z pięknym piaskiem i wydmami, ale o tym za chwilę.

Bojadła. Wydmy śródlądowe. Fot. Jolanta Paczkowska 

Na początek naszego lubuskiego podróżowania wybieramy kierunek wschodni.

BOJADŁA Jedziemy do Bojadeł, wsi w Kotlinie Kargowskiej, w powiecie zielonogórskim. Czeka nas atrakcja na Odrze – przeprawa promowa. Oczywiście pod warunkiem, że jest czynna (trzeba sprawdzić: TUTAJ). Most w tym miejscu dopiero się buduje...


CIEKAWOSTKI:

 Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XII wieku.
 Nazwa wsi. Bardzo prawdopodobne, że pochodzi od czasownika bajać/bojadła (straszydło). Być może, że w miejscowości coś straszyło. Można się domyślać, można bawić słowami. Od lat powtarza się „historię prawdziwą”, że kiedyś było w prasie ogłoszenie: „Sprzedam krowę, Bojadła”. 🐄☘️
 W Bojadłach, powstało pierwsze w Polsce kino wiejskie "Start". 🎬 Otwarto je 2 kwietnia 1950. To było wydarzenie! Udekorowanymi na tę okoliczność wozami konnymi przyjechali ludzie z odległych wiosek, elegancko ubrani, grała orkiestra Stefana Rachonia.


ZOBACZYMY: 

✅  Kościół parafialny pod wezwaniem św. Teresy. O szachulcowej konstrukcji, wzniesiony w II poł. XVIII w.

Bojadła, kościół parafialny pod wezwaniem św. Teresy, z II poł. XVIII w. Fot. Jolanta Paczkowska

Maria Dolczewska - także lubuska blogerka - miała przyjemność przyglądać się z bliska sztukateriom zdobiącym pałac, a także zwiedzać wnętrza pałacu w Bojadłach:
"
Niewiele zostało z dawnego wystroju pałacowego wnętrza. Zwróciłam uwagę na piękne posadzki i na kominek w pomieszczeniu na parterze, bogato zdobiony rokokowymi sztukateriami. Na piętrze przetrwały dwa inne kominki, postawione później, prawdopodobnie w czasie przebudowy pałacu przez jednego z właścicieli". 

Więcej tutaj: Pałac w Bojadłach - wędrówka w przeszłość i w przyszłość [ZDJĘCIA] 


ZABÓR Gdyby ktoś poczuł niedosyt w dzisiejszym podróżowaniu, może jeszcze w drodze powrotnej zatrzymać się w Zaborze, by choć zerknąć na barokowy, ładnie odnowiony pałac [ZDJĘCIA].
Wstęp na teren ośrodka jest chyba teraz zabroniony, mieści się w nim Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży.
PRZYTOK Warto też nadłożyć nieco drogi i zajrzeć do Przytoku, a tutaj zobaczyć bardzo ładny pałac [ZDJĘCIA], pospacerować po parku [ZDJĘCIA].

Mówicie, że powyższe propozycje są ciągle zbyt mało atrakcyjne? To proszę bardzo, jedziemy nieco dalej. Nad największe lubuskie jezioro - w Sławie. Pamiętajcie jednak, aby sprawdzić wcześniej, czy przeprawa promowa jest czynna. JEZIORO SŁAWSKIE Sława w powiecie wschowskim to jeden z najważniejszych lubuskich kurortów, w sezonie przybywa tutaj kilkadziesiąt tysięcy turystów. Wabią uroda jeziora i zalesiona okolica. To raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. A Jezioro Sławskie - największe w województwie - nazywane bywa... "śląskim morzem".  [ZDJĘCIA].

Jezioro Sławskie. Fot. Jolanta Paczkowska

Po udanym dniu pełni wrażeń wracamy do Zielonej Góry i planujemy kolejny udany wypad. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz