piątek, 6 grudnia 2019

Wielkopolskie kalendarium: 6 grudnia

Piła. Dom  rodzinny Stanisława Staszica. Fot. Jolanta Paczkowska

1655 - w wieku 45 lat zmarł Krzysztof Opaliński, poeta, od 1637 wojewoda poznański, jeden z przywódców opozycji magnackiej przeciw Władysławowi IV i Janowi Kazimierzowi.
1731 - sukiennicy międzychodzcy otrzymali przywilej na założenie farbiarni, która powstała 2 lata później. W 1736 r. były już 3 farbiarnie.
1775 - w Pile urodził się Stanisław Wawrzyniec Staszic - polski działacz oświeceniowy, organizator przemysłu i oświaty, pionier spółdzielczości, pisarz polityczny i publicysta, filozof i tłumacz, wolnomularz, przyrodnik: geograf i geolog; ksiądz katolicki
1861 - w Sierakowie na sejmiku wyborcy powiatów szamotulskiego i międzychodzkiego wybrali do sejmu do Berlina Bogusława Łubieńskiego z Kiączyna w powiecie szamotulskim i Aleksandra Alkiewicza z Osztów (Osiecka) pod Skwierzyną z powiatu międzychodzkiego. To jedyny przypadek, kiedy to dzięki niemal 100 % frekwencji i żelaznej dyscyplinie głosowanie na Sejm w pierwszej turze, niewielką, dosłownie kilkugłosową większością, ale jednak, wygrali Polacy.
1875 - w Glinnie, pow. wągrowiecki, ur. się Jarogniew Mikołaj Drwęski herbu Gozdawa - prawnik, działacz narodowy i społeczny w Wielkopolsce. Pierwszy polski prezydent Poznania (w latach 1919-1921).
1881 - w Sokołowie Podlaskim (woj. mazowieckie) urodził się Mikołaj Rudnicki, językoznawca, współzałożyciel Uniwersytetu Poznańskiego.
1908 - w Wesołej pod Kępnem urodził się Szczepan Rybak ps. „Jeż”, leśnik, podoficer Wojska Polskiego, podczas kampanii wrześniowej uczestnik bitwy nad Bzurą i obrony Warszawy, żołnierz AK, współorganizator akcji odbioru alianckich zrzutów w okolicach Janowa we wrześniu 1943 roku.
1918 - pierwsze posiedzenie wybranej przez Sejm Dzielnicowy Naczelnej Rady Ludowej.
1920 - w Zelwie na Litwie Józef Piłsudski udekorował sztandary oddziałów wielkopolskiej 14. dywizji piechoty krzyżem Virtuti Militari. Podczas swojej przemowy Wódz Naczelny podkreślił, że poza 1. Dywizją Legionową mógł “bez wahania” liczyć tylko na “14. Dywizję Wielkopolską”.
1921 - w Raszkowie, pow. ostrowski, urodził się Marian Kołodziej - artysta plastyk, scenograf teatralny i filmowy. Przed II wojną światową uczył się w Gimnazjum Męskim im. Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W 1940 stał się jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Do 1945 był więziony jeszcze w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen.
1926 - w Poznaniu powstała korporacja akademicka Gedania Posnaniensis, skupiająca studentów Wyższej Szkoły Handlowej, mająca na celu kultywowanie w społeczeństwie idei powrotu Gdańska do Polski, a w szczególności “zdobycie Gdańska dla polskiego handlu.
1935 - Ignacy Mościcki, Prezydent RP został doktorem honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.
1939 - w Poznaniu, w Forcie VII, został zabity ks. Aleksander Kubik, proboszcz parafii w Chodzieży, doktor prawa kanonicznego i poseł na Sejm. Aresztowany został we wrześniu 1939 r., więziony był m. in. w obozie przejściowym „Albatros” w Pile. Stamtąd przetransportowano go do Poznania. Zginął w Forcie VII w wieku 53 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz