Poznań, Plac Wolności, Arkadia. Fot. Jolanta Paczkowska |
1806 - w Poznaniu, w teatrze królewskim (obecny budynek Arkadii przy pl. Wolności) gen. J. H. Dąbrowski wydał wielki bal na cześć Napoleona (w rocznicę koronacji cesarza i zwycięstwa pod Austerlitz).
1880 - w Poznaniu zmarł Albin Jakub Kohn, geograf, etnograf, nauczyciel. Za udział w powstaniu styczniowym zesłany na Syberię.
1897 - w Jankowie (pow. kaliski) urodził się Antoni Marzyński, powstaniec wielkopolski, starszy wachmistrz i dowódca plutonu zwiadu konnego przy 56. Pułku Piechoty w Krotoszynie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej.
1899 - w Poznaniu ur. się Franciszek Andersz. Jako ochotnik wstąpił do oddziałów Powstańców Wielkopolskich. Brał czynny udział w Powstaniu. Po wybuchu II Wojny Światowej aresztowany i zesłany do Konzentrationslager Mauthausen-Gusen, gdzie zginął w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27.12.1942.
1909 - w Poznaniu urodził się Zenon Laurentowski, aktor, dyrektor teatru. W 1930 debiutował w Teatrze Nowym w Poznaniu. Dziennikarz, kierownik literacki Teatru Marionetek i Sceny Letniej w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu. W 1939 został wysiedlony z Poznania, okupację spędził w Łowiczu.
1918 - pierwszy oddział Batalionu Pogranicznego wyparł ze Szczypiorna (Kalisz) liczniejszą od siebie i znacznie lepiej uzbrojoną załogę niemiecką.
1923 - urodził się Adam Grzeszczak, dr nauk ekonomicznych, założyciel i prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Pile, nauczyciel i dyrektor Technikum Handlowego, działacz społeczny i samorządowy, zm. 17.06.1985.
1994 - zmarł Ludwik Kwaśnik, skrzypek i pedagog, organizator życia muzycznego w powojennym Poznaniu, twórca i wieloletni prezes Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz