wtorek, 4 czerwca 2013

Świętokrzyskie: Jaskinia Raj [ZDJĘCIA]

Jaskinia Raj - niewielka, ale jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce - znajduje się w Świętokrzyskiem. Korytarze jaskini powstały ok. 350 mln lat temu. Ślady obecności człowieka pochodzą sprzed 50-60 tysięcy lat. Odkryta w 1963 r., udostępniona do zwiedzania w 1972 r.  
 
W drodze do Jaskini Raj. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]
Przed wejściem do Jaskini Raj. Fot. Jolanta Paczkowska
Przed wejściem do Jaskini Raj. Fot. Jolanta Paczkowska
Przed wejściem do Jaskini Raj. Wiedźma świętokrzyska. Fot. Jolanta Paczkowska
Przed wejściem do Jaskini Raj. Fot. Jolanta Paczkowska
Przed wejściem do Jaskini Raj.  Fot. Jolanta Paczkowska

Regulamin zwiedzania jaskini zabrania się m. in. fotografowania.
 Zdjęcia z jaskini można zobaczyć tutaj. 

Po wyjściu z Jaskini Raj. Droga powrotna. Kto by przypuszczał, że pod ziemią znajduje się tutaj taka jaskinia? Fot. Jolanta Paczkowska
Po wyjściu z Jaskini Raj. Droga powrotna. Kto by przypuszczał, że pod ziemią znajduje się tutaj taka jaskinia? Fot. Jolanta Paczkowska
Po wyjściu z Jaskini Raj. Fot. Jolanta Paczkowska

Najnowszą atrakcją nieopodal jaskini jest Centrum Neandertalczyka - z repliką potężnego mamuta. Fot. Jolanta Paczkowska

Przed wejściem do Jaskini Raj pawilon wystawowy prezentujący obrazy życia codziennego z czasów, gdy była ona domem neandertalczyków. Oglądamy szczątki mamuta (mnie zaciekawił jego "ząbek"), nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. 

Idziemy 21-metrowym sztucznie przekopanym chodnikiem prowadzącym do Komory Wstępnej. Tutaj oglądamy otwór, którym odkrywcy dostali się do jaskini. Temperatura wynosi jedynie 9°C, panuje wilgoć, od czasu do czasu na głowę spada kropla wody - na szczęście.
Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Widzimy skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.
 

W ścianach liczne skamieniałości koralowców, dno pokrywają jeziorka, tworząc lustra, w których przeglądają się piękne stalagmity, stalaktyty, stalagnaty o różnorodnych kształtach i formach. Poznajemy misy martwicowe i pola ryżowe. Unikatem są pizoidy, czyli nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi. 

W Komorze Złomisk - największej w jaskini - widzimy ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami. 

Mijamy kolejne sale - Stalaktytową, a następnie Wysoką, zachwycając się dziełem sztuki stworzonym przez naturę. 

Uboga jest flora i fauna jaskini, ale spostrzegawczy zauważyli przelatującego nad naszymi głowami nietoperza, przewodniczka pokazała na ścianie jadowite pająki. I cieniutkie jak pajęczyna korzenie drzew liściastych rosnących 8 m nad naszymi głowami. 


Jak dotrzeć do Jaskini Raj?
Jadąc od Kielc drogą woj. nr 762, należy skręcić za miejscowością Zgórsko. Tu trzeba zatrzymać się na parkingu i dojść ok. 300 m przez las na miejsce.


Zobacz na mapie
 
Strona Jaskini Raj


W niedalekiej odległości od Jaskini Raj można zobaczyć zamek Chęciny i skansen Tokarnia. Ale o tym innym razem. 

Zobacz koniecznie: Świętokrzyskie moim okiem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz