niedziela, 1 grudnia 2019

Wielkopolskie kalendarium. 1 grudnia

Ostrów Wielkopolski. Ratusz. Fot. Jolanta Paczkowska

1869 - w Poznaniu ukonstytuował się Komitet Teatralny, z prezesem Alfredem Bnińskim na czele. Miał on doprowadzić do regularnych występów polskich zespołów zawodowych i wznieść teatr. Dzięki staraniom przedstawicieli weteranów powstań narodowych, zesłańców i konspiratorów, energicznych działaczy i animatorów poczynań społeczno-kulturalnych, reprezentantów różnych klas i zawodów, a także skromnych uczestników ruchu amatorskiego, Teatr Polski w Poznaniu otwarto w 1875 roku, w czasie zaborów. Na tych terenach miał charakter znaku i symbolu. Powstał jako swoista reduta polskości, twierdza w twierdzy. Poznań był bowiem przez sto lat twierdzą pruską i przeciw niej ten teatr zbudowano.
1872 - w Ostrowie Wielkopolskim urodził się Jan Norbert Żniniewicz, balneolog, pionier nowoczesnej akwaterapii w Polsce. Opracowywał nowe metody wodolecznicze, z których jedna została w latach międzywojennych wprowadzona w 12 polskich sanatoriach.
1908 - w Jarocinie urodził się Eligiusz Preisler, lekarz, profesor, wykładowca Akademii Medycznej w Poznaniu, kierownik Katedry Medycyny Sportu, założyciel Poznańskiego Koła Stowarzyszenia Lekarzy Sportowych, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz AK, kawaler Orderu Odrodzenia Polski.
1913 - w Kaliszu urodził się Eligiusz Kor-Walczak, pisarz i poeta, społecznik. Większą część swojej twórczości literackiej poświęcił Kaliszowi i jego historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz