poniedziałek, 27 października 2014

Świętokrzyskie: Dąb Bartek - dostojny i niezłomny symbol sił natury - ciagle zachwyca [ZDJĘCIA]

W świętokrzyskiej wsi Zagnańsk, przy drodze, niestety, rośnie dąb okrzyknięty przed II wojną światową najokazalszym drzewem w Polsce. Przez wiele lat sądzono, że to najstarszy w Polsce dąb szypułkowy (ma ok. 670 lat), poźniej okazało się, że są starsze. Legenda mówi, że Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w nim skarby.

Staruszek jest niezłomny, mimo że zagrażają mu oczywiście różne problemy. Kiedyś pożar pobliskich zabudowań, następnie piorun, potem próchnica, zbyt ciężkie konary. Od nieszczęść chroni figura ukrzyżowanego Chrystusa. 

Kiedyś wspierałam Bartka w ratowaniu Bartka, gdy zwracał się z apelem do ministra środowiska. Czy można więc dziwić się, że kiedy nadarzyła się okazja, by weterana zobaczyć na własne oczy, nie mogło być przeszkód? Cóż, że nie po drodze, że w strugach deszczu... 

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]
Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska
Kapilczka obok dębu Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska
Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Dąb Bartek. Fot. Jolanta Paczkowska

Szkolna wycieczka idzie podziwiać niezwykły pomnik przyrody. Tu widać, jak blisko ruchliwej drogi rośnie i co mu zagraża. Fot. Jolanta Paczkowska

Mimo deszczu na parkingu przed dębem Bartek dość duży ruch. Fot. Jolanta Paczkowska
Drzewa mają wielu przyjaciół i miłośników, ale zdarzają się i bezmyślni wandale, jak np. w Lubuskiem, gdzie podpalano okazałe dęby.

No i wrogiem jest czas. Przyrodnicy zastanawiają się więc, jak można przedłużyć życie wiekowym drzewom i zachować pamięć o niezwykłych pomnikach przyrody? Niedawno dendrolodzy wraz z leśnikami podjęli się klonowania drzew, pobierając pędy z pomnikowych dębów. 

W lubuskich Jeziorach Wysokich w 2009 r. w "Alei potomków najsłynniejszych dębów Europy" posadzono sadzonki potomków najsłynniejszych dębów w Polsce: m.in.: Chrobrego, Napoleona i Bartka właśnie. 

Studenci z trzech krakowskich uczelni (Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Rolniczej i Akademii Górniczo-Hutniczej) stworzyli trójwymiarowy model dębu Bartek. Na zdjęciu krakowski zespół

Ratujmy pomniki przyrody!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz