środa, 7 maja 2014

Lubelskie: Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie [ZDJĘCIA]

Stefan Żeromski - polski pisarz okresu Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego. Był kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla, ale ostatecznie nagroda trafiła do innego polskiego pisarza - Władysława Reymonta. Żeromski chorował, w Nałęczowie miał letnią chatę, w której od 1928 r. jest muzeum.

1. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego, muzeum biograficzno-literackie, oddział Muzeum Lubelskiego. Fot. Jolanta Paczkowska [kliknij w zdjęcie]
O Literackiej Nagrodzie Nobla
Podejrzewano, że przeszkodą w otrzymaniu  Literackiej Nagrody Nobla była antyniemiecka wymowa utworu "Wiatr od morza" - o polskości ziem nadbałtyckich i walce z germanizacją (za to w 1925 r. dostał po raz pierwszy przyznawaną państwową nagrodę literacką za ten utwór).

Były też przypuszczenia, że to zakulisowe działania polskiej prawicy, która uważała go za pisarza zbyt lewicowego, przyczyniły się do nieprzyznania Nobla Żeromskiemu. 


Dokumenty z archiwów Szwedzkiej Akademii dowodzą, że decydujące znaczenie miały jednak względy literackie - nie spodobały się styl, tematy i pesymistyczny klimat utworów Żeromskiego. 

Ostatecznie w 1924 roku Nagrodę Nobla otrzymał inny polski pisarz, bardzo wiekowy i schorowany Władysław Reymont. Zmarł rok później. Niemal równocześnie z Reymontem (kilkanaście dni wcześniej) umarł Żeromski, Nobla nie otrzymawszy.

O twórczości i życiu
Pisać zaczął już w gimnazjum. W Kielcach znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, ale o tym innym razem. Pochodził ze zubożałej szlachty, studia przerwał z powodów finansowych. 

Pisarza już w młodości nękały kłopoty zdrowotne, w wieku 22 lat miał początki grużlicy. Zmarł na serce w 1925 roku, mając 61 lat.

Nałęczów jako uzdrowisko znany był już w 1878 r. Bywali tu znani Polacy. Jest tu także Muzeum Bolesława Prusa, który był świadkiem na ślubie Stefana Żeromskiego. Żonę, Oktawię z Radziwiłłowiczów Rodkiewiczową, Żeromski poznał w Nałęczowie właśnie. W 1899 urodził im się syn Adam, który zmarł na gruźlicę, mając zaledwie 19 lat. Chorować zaczął w 1913 r., kiedy Żeromskiemu urodziła się córka Monika, w innym związku - z Anną Zawadzką. Za chatą Stefana Żeromskiego znajduje się mauzoleum Adama Żeromskiego.

O Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
W Muzeum Stefana Żeromskiego zobaczyć można autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza. Kanapę, krzesła i fotele, za parawanem łóżko. Biurko, które służyło Żeromskiemu jeszcze w Warszawie, kiedy pisał “Popioły”, w biblioteczce  pozostały jego książki. W serwantce eksponowane są  podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków syna - Adama Żeromskiego. Ekspozycję uzupełniają bibeloty, fotografie rodzinne z różnych okresów życia pisarza i jego rodziny.


2. Nałęczów. Droga przez park prowadząca do Muzeum Stefana Żeromskiego. Po obu stronach pola fiołków. Szkoda, że pada deszcz. Fot. Jolanta Paczkowska 
3. Nałęczów. Tablica informacyjna przed Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
4. Nałęczów. Dawna chata Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
5. Nałęczów. Studnia przed chatą Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
6. Nałęczów. Tablica informacyjna przed Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
7. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
8. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
9. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
10. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
11. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
12. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
13. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
14. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Mundur skautowski syna - Adama Żeromskiego, zwanego "złotym skautem". Fot. Jolanta Paczkowska 
15. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
16. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
17. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
18. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
19. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
20. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
21. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
22. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
23. Nałęczów. Muzeum Stefana Żeromskiego. Fot. Jolanta Paczkowska 
Zobacz koniecznie: Lubelskie moim okiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz