niedziela, 28 lipca 2013

Dolnośląskie: Tajemnice zamku Czocha [ZDJĘCIA]


Średniowieczny zamek Czocha wznosi się nad Jeziorem Leśniańskim niedaleko Leśnej, w powiecie lubańskim. Na potężnej granitowej skale otoczonej rzeką Kwisą. Nakręcono tu wiele filmów, m.in. komedię "Gdzie jest generał", "Wiedźmina", dokument "Sensacje XX wieku", "Tajemnicę twierdzy szyfrów". 

Zamek Czocha. Urokliwy zamek ma wiele tajemnic, mrocznych historii. Legendy opowiadają o tragicznym losie niewiernej żony i byłego włodarza zamku. Fot. Jolanta Paczkowska


O tragicznym losie niewiernej żony i byłego włodarza zamku pisałam TUTAJ.


Zamek Czocha. Ten most, prowadzący na dolny dziedziniec, kiedyś był drewniany. Pewnego dnia przemierzał go kondukt pogrzebowy, konstrukcja runęła, część żałobników spadła w dół, rozbijając się o skały.Fot. Jolanta Paczkowska


To rozległy kompleks, składający się z przedzamcza górnego i dolnego. Nad całością góruje masywna, cylindryczna wieża nakryta renesansowym hełmem z drewnianą nadbudówką. W tej wieży rozgrywały się liczne sceny komedii  "Gdzie jest generał?". Akcja filmu z 1963 r. toczy się w ostatnich dniach wojny na obecnych ziemiach zachodnich.

Piękne jest otoczenie zamku, piękny sam zamek, jednak po II wojnie wewnątrz niewiele się uchowało. Najcenniejsze dobra zagrabili Niemcy, dzieła dokończyli polscy szabrownicy i Rosjanie.

Tymczasem Marusia - bohaterka komedii "Gdzie jest generał?", czerwonoarmistka, poucza polskiego szeregowca Orzeszkę, który wpada w zachwyt na widok skrzyni pełnej skarbów: "Żołnierz jest sługą narodu. Wszystko, co robimy, jest dla ludzi, a nie dla siebie". 


Zamek Czocha. Fot. Jolanta Paczkowska

W okolicach Czochy i na zamku nakręcono też wojenny dramat historyczny o trzymającej w napięciu akcji, ekranizację powieści Bogusława Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów". To jedna z głośniejszych produkcji filmowych, spośród ponad dwudziestu, realizowanych na zamku Czocha.

Zamek Czocha. Twierdza szyfrów. Fot. Jolanta Paczkowska


Polecam inne moje artykuły i zdjęcia na temat zamku: 

Zobacz koniecznie: Lub Dolnośląskie :)


5 komentarzy:

 1. Bardzo klimatyczne miejsce...lubię tam wracać

  OdpowiedzUsuń
 2. Beautiful! Poland has so many wonderful castles! :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Urokliwy zamek pełen tajemnic i historii.
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń